Me pak punë mund të arrini atë që dëshironi, të keni vithe seksi dhe të bukura, që të çmendin. Ka shumë mundësi se nëse do t’ju pyesnin se cila pjesë e trupit nuk të pëlqen, shumë do të përgjigjen, vithet. Një përgjigje që nuk të çudit aspak, duke pasur parasysh se të paktën duke u bazuar edhe te statistikat, rreth 80 për qind e grave pohojnë se nuk u pëlqen forma e të ndenjurave të tyre. Të pakënaqura nga forma, përmasat, nga linjat e tyre, të pakënaqura nga pamja e tyre e përgjithshme. Por çfarë të bëjmë? Të paktën të jemi të qetë me veten. Vithet ideale, ato që çmendin çdo burrë dhe që ngjallin zilinë e shumë grave të tjera, mos u shqetësoni, është shumë e vështirë të gjenden. Shpesh, më shumë se një dietë dhe ushtrime fizike, është një çështje gjenetike dhe moshe, por nuk do të thotë se ndaj tyre nuk duhet të tregohet kujdes. Mos u mërzisni shumë kur shihni modele që ekspozojnë trupin e tyre me forma të përsosura. Në pjesën më të madhe të tyre linjat e bukura dhe të jashtëzakonshme që kanë, vijnë si rezultat i shumë faktorëve, duke nisur nga trashëgimia gjenetike, mosha, ushtrimet fizike, dietat, masazhet, produktet kozmetike, në ndonjë rast edhe ndërhyrje kirurgjikale, etj. Atëherë, çfarë duhet bërë? Të dorëzohemi? Në asnjë mënyrë, pasi disa gjëra mund të bëhen edhe nga femrat që si profesioni nuk kanë modelen apo aktoren. Me pak punë mund të arrini atë që dëshironi, të keni vithe seksi dhe të bukura, që të çmendin. Dhe ja edhe receta, që me tri rregulla të thjeshta mund të bëjnë “mrekullinë”. Por para se të nisni me këshillat, një gjë duhet të keni parasysh. Asnjëherë mos nisni një dietë sipas mendjes suaj, pasi ato janë shumë të dëmshme dhe rreziku për të bërë gabime është shumë më i madh. Ndërkohë, harrojini reklamat e kremrave magjikë dhe produkteve të tjera kozmetike, që të transformojnë në topmodele.

AKTIVITET FIZIK
Lëvizni sa më shumë që të mundeni, bëni shëtitje të gjata në këmbë apo me biçikletë. Nëse keni mundësi, mund të shkoni edhe në
një palestër për ushtrime më profesionale. Mos harroni se nuk mjafton që të regjistroheni në një palestër një javë para se të niseni me pushime, madje, tani jeni pak vonë për këtë verë, por filloni mendoni për vitin e ardhshëm.

DIETA
Ndërsa aktiviteti fizik do t’ju ndihmojë në tonifikimin dhe forcimin e muskujve si dhe të djegë kaloritë e tepërta, një dietë e përshtatshme do të ishte një ndihmesë e madhe për trupin tuaj. Por dieta nuk duhet të jetë drastike, madje e kundërta. Një dietë e ekuilibruar dhe që i përshtatet më mirë mënyrës suaj të jetesës, jep rezultate më të mira. Duke marrë më pak kalori dhe duke harxhuar më shumë përmes aktivitetit sportiv, do të vëreni se rezultatet do të duken shumë shpejt.

MASAZHET
Janë të kushtueshme dhe jo shumëkush ka dëshirë t’i bëjë. Por ndihmojnë shumë në stimulimine qarkullimit të gjakut. Të kombinuara
edhe me ushtrime fizike dhe dietë ndihmojnë në arritjen e qëllimit tuaj. Por ka edhe një mënyrë shumë të mirë për të realizuar këtë hap. Një nga mënyrat më të mira, që të kursejnë shumë para, megjithëse jo shumë profesionale, është të masazhoheni nga partneri
juaj. Një masazh i përditshëm, jo vetëm që nuk kushton asgjë, por ndihmon edhe në afrimin me partnerin tuaj.

WebShqip

Ndonjëherë përgjatë kohës së seksit është më mirë të heshtet, nëse nuk jeni një “nofull e fortë”, ose doni të jeni përsëri me partneren/in.
Në vazhdim do t’ju paraqesim 30 fjalitë e ndaluara të seksit, të cilat nuk guxojnë assesi t’ju rrëshqasin nga goja, nëse të paktën doni që përsëri ta takoni…

Koha e paralojës

1. Të gjithë dukemi qesharak kur jemi lakuriq
2. I ngjanë shumë motrës sime
3. Shpejto, do të nis ndeshja e futbollit
4. Ku e ke mësuar këtë?
5. Pse përsëri nuk e ndez dritën?
6. Më duket se ke jelek të gjinjve të mbushur
7. Duash çamçakëz?
8. Ngjyra e zezë të bën të dukesh më e dobët
9. Nuk ka lidhje që s’ke ruajtur leshrat
10. Unë nuk shfrytëzoj prezervativ

Përgjatë aktit seksual

1. Je më e mirë se ajo tjetra
2. Mendoj se para 2 minutave plasi prezervativi
3. Mos bëj shaka me mua?
4. Mendoj se do e rregullosh dhomën
5. Përfundo më
6. Duash të të incizoj?
7. Kjo është hera e parë, apo jo?
8. Hesht, mund të zgjojmë nënën time!
9. Shoqes tënde kjo i pëlqeu
10. E kam të madh, apo?

Dhe nëse nuk doni të të jetë hera e fundit…

1. Si e pate emrin?
2. Nuk duhet të të dërgoj në banesë, apo jo?
3. Të të thirr taksinë?
4. Shpejto, vonohem për shtëpi
5. Urrej femrat që i japin rëndësi seksit
6. Kishin të drejtë shokët, je vërtetë fantastike
7. Të lutëm mos u fol shoqeve për këtë natë
8. Të është prishur makijazhi (make up)
9. E kam patjetër të qëndroj deri në mëngjes?
10. Isha i mirë, apo jo?

WebShqip

Gati se 1/3 e femrave kanë pranuar se do të kishin mbathur veshje seksi, nëse kjo do t’ju ndihmonte të fitonin bonuse apo privilegje në vendin e punës.Ndërsa një numër i vogël i tyre (5%) – aktivitetin apo suksesin eventual në punë e bazojnë kryesisht në seksualitetin e tyre karshi shefave. Hulumtimin e ka realizuar faqja e internetit www.theragtrader.com, ndërsa në kërkim kanë marrë pjesë mbi 3000 gra të punësuara, nga të cilat 78% janë të bindura se pamja e jashtme ndikon shumë në vendin e punës. Mbi 50% e grave kanë pohuar se përkujdesja për pamjen e jashtme ju ka ndihmuar në këtë kontekst. “Kërkimet tregojnë se pamja e jashtme me të vërtetë ndikon në suksesin profesional. Madje edhe kur punoni nga shtëpia, veshja ndikon në produktivitetin tuaj. Nëse visheni me shumë pakujdesi, vështirë se do të keni ndonjë sukses të madh”, shpjegon njëra nga zyrtaret e faqes së internetit që ka realizuar kërkimin. Anketa po ashtu ka vënë në pah se 2/3 e grave mendojnë se kanë kontroll më objektiv ndaj gjërave, nëse duken bukur, ndërsa 61% e të anketuarave vlerësojnë se kolegët më shumë i vlerësojnë për zgjedhjen e duhur të gardërobës, se sa për gjërat tjera. Gratë janë treguar shumë tendencioze edhe ndaj konkurrencës me koleget, ku 48% e tyre kanë pranuar se “garojnë” me koleget e punës – se cila do të vishet më seksi.Për dallim nga gjinia e bukur, kjo përqindje te meshkujt (për ato që duan të duken mirë në vendin e punës) rezulton 27%.

Dolem nje vizite nga Liqeni Artificial i Tiranes...Cfare Gjetem ??Nje liqen natyral dhe plot jete
Sex dhe porno nga liqeni....Mjafton te besh nje xhiro dhe ne ndonje cep do gjesh qifte qe bejne seks te pashqetesuar ne natyren e bukur te liqenit, eshte veshtire te kuptohet se a ju pelqen te qihen aty apo eshte i vetmi ambjent qe kane ne dispozicion keta te rinj.

Kush komandon ne shtrat ?

Kur jeni në shtrat nuk ekzistojnë parapërgatitjet?
Gjithçka fillon menjëherë drejt e në temë? Atëherë, ai është një egoist. Tashmë të gjithë dinë që femrat i adhurojnë
puthjet dhe përkëdheljet. Nëse ai nuk i praktikon, me siguri që shtiret sikur nuk e di që një femër nuk mund ta konsiderojë të tillë një akt seksual pa disa minuta pasionante me puthje, përqafime dhe fjalë të ndjera. Në këtë rast është e rëndësishme që të ndërhysh menjëherë, para se të jetë shumë vonë për të zgjidhur problemin. Nëse fjalët nuk pinë ujë, kalo direkt në veprim. Propozoi lojën e pasqyrës: Thuaji të bëjë si ti. Sikur të ishte një pasqyrë që reflekton imazhin tënd dhe fillo ta përkëdhelësh dhe ta puthësh në të njëjtën mënyrë që do të doje të bënte ai me ty.
GRATË
Të gjithë meshkujve u ka qëlluar të kenë një “të dashur që bën biseda ferri”, një grua, argumenti i vetëm i bisedave të së cilës ka qenë lidhja. Revistat femërore stimulojnë pikërisht këtë, publikojnë gjithmonë artikuj që flasin se si duhet që t’i shtyjmë meshkujt të flasin për ndjenjat. Femrat nuk e kanë aspak problem t’u tregojnë meshkujve se si ndihen.
Ndërsa, sa i takon seksit, mund të duken më fjalëpaka sesa meshkujt: “Meshkujt flasin për dëshirat e tyre seksuale më tepër sesa femrat”, – komentojnë psikologët.
Ç’PËLQEJNË FEMRAT?
Sytë depërtues. Natyra i ka bërë meshkujt me sy të mëdhenj të depërtueshëm, me qerpikë të gjatë dhe me vetulla të trasha. Shikimi i fshehtë dhe tërheqës mund ta bëjë për vete secilën femër. Gjëja e parë të cilën femrat e vërejnë te një mashkull janë sytë, ndërsa nëse janë depërtues dhe provokues, suksesi është i garantuar.
BUZËT
Nuk vuajnë vetëm meshkujt për buzët e Angelina Jolie. Edhe femrave u pëlqejnë meshkujt me buzë të trasha dhe të lëngshme, jo vetëm se duken bukur, por edhe për disa kënaqësi intime që mund t’u ofrojnë atyre. Rrallë ndonjë femër do t’i refuzonte buzët e ngjashme me të Brad Pitt-it, megjithatë femrat nuk janë shumë kritikuese dhe do t’i pranonin
edhe buzët e vogla të ngjashme me zemërthyesin hollivudian, Matthew Mcconaughey.
SUPET
Një hulumtim ka treguar se ajo që u pëlqen më së shumti femrave te një mashkull, është mënyra e ecjes duke i lëvizur supet. Femrat pajtohen se supet e gjera dhe të formuara mirë janë shenjë e fuqisë dhe vetisë mashkullore, dhe të tillë meshkuj i joshin ato.
GJOKSI I FUQISHËM
Sikurse meshkujt, edhe femrat e kanë pikë të dobët gjoksin. Mirëpo, për dallim nga meshkujt, të cilët shkrihen nga silikonet, atyre u pëlqen gjoksi i fuqishëm natyror i meshkujve. Mënyra se si u rijnë meshkujve fanellat dhe kamishat mbi gjoks tregon shumë për atë se çfarë fsheh mashkulli nën to.
KRAHËT E FORTË
Tregon fuqinë, mirëpo është edhe shenjë se mashkulli kujdeset për trupin e tij. Krahët e fortë të meshkujve i magjepsin
femrat, të cilat vazhdimisht mendojnë për duart e fuqishme të meshkujve, të cilat do t’i bartnin deri në dhomën e gjumit dhe do t’ua plotësonin të gjitha fantazitë.
BARKU I RRAFSHËT
Barku i mashkullit nuk duhet patjetër të jetë i fortë dhe me muskuj, mirëpo është e domosdoshme të jetë i rrafshët dhe i butë. Barku i trashë nuk është seksi. Edhe barku me muskuj të shumtë jep përshtypjen e një narcisti, i cili ushtron tërë ditën për ta parë veten në pasqyrë.
DUKJA E PASME
Lidhur me çështjen e dukjes së pasme, duket se femrat nuk dallojnë shumë nga meshkujt. Edhe atyre u pëlqen prapanica e bukur e mashkullit. Megjithatë, femrave u pëlqejnë prapanicat e të gjitha madhësive.

WebShqip

Kur dashuria na ben keq

Te besh dashuri te ben mire dhe te jep kenaqesi: trupi yne reagon pozitivisht ndaj stimujve seksual te cilet influencojne edhe ne humor. Ndodh qe disa femra ne situata te ndryshme ne raportin seksual te mos ndjejne kenaqesi , por dhimbje.

Cilat jane shkaqet? Pse ndodh?
Dhimbja mund te shfaqet ne momente te ndryshme, gjate aktit seksual dhe shume femra e pershkruajne si nje ndjenje irrituese apo djegese e cila mund te jete siperfaqesore ose ne thellesi. Dhimbja quhet dispareunia. Shkaqet mund te jene psikologjike por dhe fizike: nese dhimbja eshte ne siperfaqe mund te shkaktohet nga nje infeksion ne rruget urinare, anomali anatomike etj. Kur dhimbja eshte ne thellesi atehere mund te jene zhvilluar pathologji te uterusit ose te vezoreve( ciste), etj. Shkaqet psikologjike, mbi te gjitha ne moshe te re kontraktohen nga muskujt peri-vaginal nga ankthi, stresi etj. Vetem gjinekologu pas analizave specifike mund tju keshilloje terapine per kete problem.

Parate: sa te rendesishme jane ne nje lidhje?

Studimet e fundit kane treguar se motivet me te shpeshta per tu grindur ne mardhienien ne cift jane parate.Parat sjellin lumturine ne cift eshte e vertet! Por eshte e vertet qe shpesh eshte baza e tensioneve dhe anktheve qe bien mbi ciftin. Ceshtja e parave para se te martohemi apo bashkejetojme eshte nje diskutim qe duhet bere balle. Shume cifte evitojne kete debat deri ne momentin qe nuk ja dalin dot, me konseguenca divorc. Ka dhe shume situata te tjera, ku nje raport i gabuar me parate influencon dhe prish nje lidhje. Mjafton te mendosh se meshkujt kane nevoje per pushtet dhe para per te kontrolluar jeten dhe te njejten gje bejne dhe me grate apo me te dashurat.
Ka femra te cilat nuk mund te rrine kurre me nje burre i cili nuk i siguron nje nivel te lart jetese: kjo lloj sjellje lind zakonisht nga pasiguria dhe nevoja per te blere dhe te tregoje pasurine per te siguruar nje rol ne shoqeri.

(lirenti.com)

Exluzive:Vapa e madhe çon Ciljeten ne pishine

Fotote Ciljetes, nga vapa e madhe qe ben ne Shqiperi,Ciljeta nuk ka
hezituar te shkoje ne pishine per te treguar format e saj.Para disa
kohesh ka deklaruar se nuk ka bere asnje operacion te trupit per ket
vit.

Dashuria, sekreti per nje jete te lumtur

Sekreti i nje jete te lumtur dhe te qete eshte dashuria. Prej 72 vjetesh universiteti i Harvardit eshte perpjekur t’i jape pergjigje pyetjes se cfare na ben te lumtur, permes studimit me te gjate te ketij lloji te kryer deri me sot. Vetem kush ndihet i rrethuar nga dashuria e partnerit ose partneres, prinderve, miqve, vellezerve e motrave, mund te jete i lumtur dhe te kete nje jete te qete. Studimi startoi ne 1938 nga psikiatri i Harvardit Arlie Bock, qe i hapi rrugen Grant Study, i cili mori emrin nga sponsori i tij, manjati i dyqaneve te medha, W.T. Grant. Per te zbuluar sekretin e lumturise dhe evolucionin e saj permes fazave te ndryshme te jetes, Bock perzgjodhi 268 nga studentet me te mire, ambicioze e te privilegjuar te Harvardit, duke i ndjekur gjate karrieres, luftrave, martesave, divorceve, miqesive, semundjeve e deri ne vdekje. Ndonese shume prej te perzgjedhurve u bene emra te njohur ne disa fusha, emrat e tyre mbeten mister. Joshua Wolf Shenk, gazetari i pare qe pa arkivat e Grant Study, u detyrua qe ne studimin e publikuar ne revisten amerikane “The Atlantic”, te heshtte per identitetin e tyre. Paralelisht me te u krye nga 1940-a nje tjeter sudim me 456 banore te getove te Bostonit dhe Glueck Study arriti ne rezultate thuajse identike. Me te arritur te 50-at, mbi 1/3 e personave shfaqnin semundje mendore, varesi nga alkooli dhe ilacet. Disa vdiqen para kohe, shpesh duke vrare veten, ndonese ishin me premtuesit. Cdo dy vjet te perzgjedhurit jepnin te dhena per gjendjen fizike, mendore, martesen, karrieren, semundjet, si dhe u pergjigjeshin pyetjeve personale. Por ne fund Shenk ndau rezultatet komplekse dhe shpesh kontradiktore te George Vaillant. Sipas ketij te fundit, miqesia, dashuria dhe marredheniet e mira me te afermit jane celesi i vertete per lumturine. Lumturia eshte dashuria.

Një zdrukthëtar tajvanez bleu një film pornografik në një kioskë lokale, ku “fatkeqësisht” – rolet kryesore të filmit i luanin gruaja e tij dhe miku i tij i vjetër. Filmi titullohej “Afera me gra të huaja”.Gjithsesi, ai nuk mund të paramendonte se çka do të pësoj kur do të kuptoj se aktorët e filmit janë gruaja e tij dhe i dashuri i saj, miku i tij. Se janë bëra “yje” të industrisë pornografike nuk kanë ditur edhe “aktorët”, nga që filmi është incizuar me kamerë të fshehtë në një hotel të zonës.

Zdrukthëtari menjëherë u nda nga gruaja “aktore”, ndërsa i dashuri i saj iku nga fshati, për t’ju shmangur problemeve me mikun e vjetër. E gjithë kjo histori e pazakontë nuk do të merrej vesh nëse këto “miq” të vjetër të mos takoheshin përsëri – ku burri i tradhtuar ja ngul thikën në këmbë dashnorit të gruas së tij, ku i lënduari alarmon policinë.

(shqip1)

Një incizim seksi ku merr pjesë aktorja e serisë “Gossip Girl”, Leighton Meester, ka nxitur një betejë ofertash në mesin e sajteve të pornografisë.

Siç shkruajnë shumë media në internet, Kevin Blatt, personi i cili qëndroi edhe prapa videos së Paris Hilton, është i befasuar nga niveli i interesimit për pamjet.

Ai ka thënë për RadarOnline se ofertat për videon kanë tejkaluar shifrën e 1 milionë dollarëve.

Pamjet thuhet se përfshijnë Meester duke performuar stiptiz për të dashurin e saj dhe pastaj edhe një numër aktesh senzuale dhe erotike.

WebShqip

FOTO PORNO TE ZAJMINES

Kohet e fundit ne faqen me te madhe shqiptare
per fotografi dhe video GaleriaShqiptare.Net

jane publikuar nga vete vizitoret disa fotografi te
montuara te Zajmines, te cilat e tregojne ate
gati te zhveshur dhe ne pozicione te denja per
pornostare. Duhet sqaruar se keto foto nuk jane
reale, por montazhe, ose sic quhen ndryshe ne
anglisht “fakes”. Duke qene se keto fotografi nuk
jane te pershtatshme per publik te pergjithshem
fotografite nuk u lejuan te publikohen nga Galeria
Shqiptare. Celebritete.com vendosi t’i publikoje ato,
por duke shenuar se fotografite jane per moshat 18 .

Ne bote jane shume te perhapura te tilla fotografi
dhe eshte dicka teper normale qe admiruesit e
vipave te bejne edhe montazhe fotografike duke
i paraqitur ato lakuriq, apo ne skena me karakter
seksual. Ne boten shqiptare te vipave eshte
Zajmina e para qe per mire apo per keq behet
pre e ketyre montazheve.

Duhet permendur gjithashtu se ne nje nga
numrat e fundit te suplementit te gazetes
“Panorama” “Panorama Plus” eshte publikuar
nje nga keto foto, por fatkeqsisht kjo gazete
nuk e thoshte qe ajo foto ishte montazh,
duke dhene keshtu nje ide te gabuar se Zajmina i
kishte bere ne te vertete ato foto.

Rusja 45-vjeçare Irena D nga Moska, pronare e një gjoksi të bëshëm, as në ëndrrën e saj më të keqe nuk ka mundur ta shoh se do t’i ndodhte ajo çfarë i ka ndodhur gjatë uljes së aeroplanit në Los Angeles të SHBA-ve. Edhe para se t’ia niste, pushimi i saj në Kaliforni ka përjetuar një fiasko të vërtetë.

Për krejt këtë punë fajet i kanë pasur silikonat të cilat Irena i ka pasur në gjinjtë e saj, e të cilët për shkak të presionit gjatë aterrimit thjesht kanë shperthyer. Rusja e pafat kishte filluar t’i hetojë problemet e saj edhe gjatë fluturimit i cili kishte zgjatur 14 orë. Pas daljes nga aeroplani Irena nuk ka arritur të shkoj as deri tek aeroporti, sepse para hyrjes së tij i ka rënë të fikët.

Mjekët kanë arritur shpejt në aeroport dhe Irena është transferuar në spital. Ata kanë përcaktuar se silikonat në gjinjtë e saj janë dëmtuar rëndë, por nuk kanë arritur të zbulojnë arsyen e vërtetë të kësaj.

“Vet fluturimi nuk ka mundur të sjellë deri tek kjo. Me gjasë pacientja edhe më herët ka pasur probleme me silikona, derisa presioni gjatë fluturimit vetëm sa i ka bërë punët më keq”, ka thënë njëri prej mjekëve.

Me diagnozë “dëmtim serioz i silikonave” Irenas i është urdhëruar pushim i rreptë. Duket se Irena në të ardhmen nuk do të tërheq aq shumë shikimet e meshkujve sepse mjekët i kanë rekomanduar të largojë tërësisht silikonat për të mos u paraqitur probleme të reja me pasoja shumë më të mëdha se këto.

WebShqip

Nëse një ditë vendos të martohesh, konsultohu atëherë me këtë listë gjërash argëtuese, të çmendura dhe absurde që duhet të provosh përpara se të marrësh rrugën për në altar.
1- Dil vetëm nga dëshira për t’u argëtuar
Duhet ta pranosh se je tashmë e ndërgjegjshme se një burrë nuk paraqet gjithmonë cilësitë e duhura për t’u bërë i fejuari yt, nuk të telefonon kur thotë se do ta bëjë këtë vetëm se ai interesohet vetëm për veten e tij dhe nuk të kushton vëmendjen që ti meriton. Por megjithatë ky është një tip që të kënaq herë pas here sepse është tepër i shkathët kështu që mundohu ta shfrytëzosh duke mbajtur parasysh faktorin kënaqësi personale.
2- Jeto vetëm
Nëse nuk do që trajektorja e jetës tënde të jetë vetëm ajo që shkon nga shtëpia e prindërve të tu tek shtëpia e të fejuarit apo bashkëshortit tënd me një ndalesë në konviktet e kolegjit apo universitetit, mundohu të jetosh një eksperiencë të të jetuarit tërësisht e pavarur. Autonomia totale do të thotë të shijosh tërësisht jetën në shoqërinë tënde, aftësia për të kryer dhe përmbushur të gjitha detyrat vetjake. “Më pëlqente tej mase të jetoja vetëm, kujton Suzana, një gazetare 34- vjeçare, mund t’i kushtosh një mbasdite të tërë ritualeve të bukurisë ose të gatuash tërë kohës. Të jetosh vetëm do të thotë të piqesh sa më shumë, nëse dikush tjetër paguan faturat për ty ose kryen punët e shtëpisë për ty, kjo nuk të mëson kurrë të marrësh përgjegjësitë e jetës tënde”.
3- Kapërce frikën e të rënit në dashuri kokë e këmbë
Të gjitha kemi frikë kur bëhet fjalë për të krijuar marrëdhënie sentimentale. “I fejuari im më mashtronte dhe që nga ky rast e kam të vështirë të krijoj besim tek burrat”, kujton Laura 32- vjeçare. Nga kjo të duket se pas unazës së martesës, vellos dhe gjithë ceremonisë edhe ty mund të të ndodhë e njëjta gjë. Pavarësisht nga kjo çlirohu nga frika jote dhe mbështetu në arsye më të forta për t’u lidhur me një burrë.
4- Besoji xhepave të tu
Do të jetë fëmijërore të mendosh se kur të martohesh do të jetosh në kurriz të burrit tënd apo se prindërit e tu do të vazhdojnë të të ndihmojnë ekonomikisht. As mos e ço nëpër mend që të shmangësh përgjegjësitë e tua ekonomike. E mira do të jetë të kursesh dhe një pjesë të detyrimeve mujore t’i përmbushësh vetë. Një marrëdhënie nuk duhet të ketë asnjë kufizim apo kusht të çfarëdo lloji, bile as edhe ekonomik. A nuk është e rëndë ta pyesësh bashkëshortin tënd se si shkoni nga ana financiare.
5- Ji spontane
Mos ki frikë të jesh e ndryshme nga dita në ditë, merr pjesë në konkurse që mendon se do t’ia dalësh mbanë, shijoje lirinë që ke për momentin dhe mos ia vër veshin shpesh mikeshave të tua. Nëse jeta jote paramartesore është një rutinë e vërtetë, kështu ka rrezik të vazhdojë edhe në bashkëjetesë dhe më pastaj. Nuk rrezikon asgjë të provosh diçka që s’e ke provuar, si mund të thuash për japrakët me gjethe rrushi që nuk të pëlqejnë nëse nuk i ke provuar kurrë.
6- Hiq dorë nga një punë që nuk të pëlqen
“Ndihesh në siklet në punën tënde? Nëse nuk beson në të, është e pamundur që t’i dedikohesh asaj me entuziazëm. Por mos shpreso që të largohesh nga puna jote, siç bëjnë shumë vajza të tjera duke shpresuar se do të takosh një djalë dhe pastaj do të japësh dorëheqje. “Unë kisha dy preokupacione: nuk më pëlqente puna ime (isha shitëse) dhe nuk kisha të fejuar”- shpjegon Alma, 29 vjeç.
Por nuk e kuptoja pse më ishte krijuar ideja se po të ndërroja punë do të gjeja edhe të fejuar. Mendoja se puna që nuk më pëlqente më pengonte të gjeja edhe lumturinë në dashuri.” Krejt e gabuar. Në vend që të ndërrosh punën për të gjetur një të fejuar, më mirë gjej një punë që e ke pasion. Dashuria nuk duhet të shndërrohet as në një barrierë mbrojtëse as një arenë ku ty të të jepet mundësia të luftosh.
7- Gjej miq të rinj
Por ama të mos jenë brenda rrethit tënd shoqëror të zakonshëm, si për shembull miq të shkollës, të punës apo të rrethit familjar… Fito më shumë liri, dil zbulo eksperienca të reja dhe njihu me njerëz të rinj. Kështu dil me mikeshën tënde që njohe në supermarket apo me djaloshin simpatik dhe interesant që njohe në një ekspozitë apo panair. Nëse e kalon tërë kohën me të njëjtët njerëz dhe në të njëjtat vende, asnjëherë nuk do të zbulosh aftësitë dhe kufizimet e tua.
8- Bëhu mikja më e mirë e vetvetes
Mendon se je robinë e klishesë “arri idealen” dhe se kjo nuk të jep mundësi të shfrytëzosh jetën tënde deri në fund? Mendohu mirë. Sillu në mënyrën më të mirë që e mendon dhe që të pëlqen për të gjetur burrin e ëndrrave të tua.
Dërgo lule dhe ha darkë nën dritën e qiriut ose lejoi vetes një seancë çlodhëse në një institut bukurie. Përdore këtë etapë të jetës tënde për të zbuluar se çfarë të argëton, shijo veten me dhurata që i ke merituar plotësisht dhe para së gjithash mëso të marrësh dhe të dhurosh sa më shumë dashuri. Ç’të kushton të pranosh një tufë me lule kur mendon se pas kësaj do të kesh përkrah për gjithë jetën një burrë të mrekullueshëm.
9- Bëj blerje të rëndësishme
Një kolltuk të rehatshëm, një pardesy praktike, një udhëtim. Nëse zotëron mjetet e duhura, bëj blerjet e duhura, mendohu se gratë e martuara nuk mund t’i lejojnë vetes gjithçka edhe pse mund të fitojnë para në mënyrë të mjaftueshme. “Im shoq administron paratë tona, – tregon Aida 33- vjeçare, dhe kur guxoj t’i kërkoj ndonjë gjë duhet ta bisedoj me të paraprakisht dhe t’i marr atij aprovimin. Kur më shkrepte përpara diçka në kokë për ta blerë e blija dhe kaq, kjo nuk ndodh më tani”.
10- Mëso për jetën në çift që të pret
“Unë u martova me të parin dhe të vetmin djalë që njoha, tregon Ilva 27-vjeçare, dhe nuk kisha asnjë ide për jetën seksuale, sepse nuk kisha pasur marrëdhënie me askënd përpara”Prandaj në situata të tilla shija që provon kur zbulon këtë veprim si dhe veprimi vetë shpesh janë zhgënjyes. Jo vetëm sepse zbulimi mund të duket më joshës se sa rezultatet e veprimit që mundtë zhgënjejnë në një masë tepër të madhe.
11- Mbrohu nga padrejtësitë
Të mos kesh një burrë në jetën tënde nuk do të thotë të mos kërkosh dhe të mbrosh të drejtat e tua dhe të lejosh që padrejtësi të caktuara të bëhen në kurrizin tënd, si për shembull të mos kesh të drejtë të kërkosh një tavolinë të mirë në restorant ose të kërkosh të zësh një vend të privilegjuar social. “Më përpara me shumë vështirësi e kuptoja përse duhet të këmbëngulja në kërkimin e një të drejte, thotë Meri 27-vjeçare, stiliste, por tani jam tepër e vetëdijshme sepse nuk mund të lesh askënd të të marrë nëpër këmbë dhe se duhet të mësosh të mbrosh të drejtat e tua etëm, me hir ose pahir”.
12- Mëso të gatuash
Po pate këtë aftësi do të dish si tua fitosh zemrën miqve të tu. Kjo është tepër pozitive edhe në marrëdhëniet me burrin tënd të ardhshëm. Kjo nën kupton që duhet ta kalosh nivelin e omëletës dhe makaronave dhe të kalosh në gjëra më të komplikuara si të tavat me te mbushura dhe mishrat me garniturë. Mund të konsultohesh me një libër kuzhine se si të përgatisësh gjellërat për të përmirësuar teknikën tënde të gatimit. Kënaqësia jote kur të të vlerësojnë se je as në kuzhinë do të jetë tepër më e madhe se kënaqësia që vetë pjatat ofrojnë.
13- Mëso të duash trupin tënd
“Nuk e keni idenë se sa kohë kaloja me fiksimin se kisha shtuar në peshë, thotë Irisi 28-vjeçare, përpara se të martohesha. Pas kësaj fillova të pranoja ndryshimet ne bustin tim dhe rëndësi kishte që ky i pëlqente burrit tim”. Duhet të të mbushet mendja se bukuria e vërtetë qëndron brenda teje dhe tek fakti se sa e dashuron një burrë dhe që pamja e jashtme mbase të kalojë edhe në plan të dytë. Por është më e vështirë kur je vetëm dhe I vetmi burim informimi në këtë fushë mbetet pasqyra. E vetmja zgjidhje është të mësosh të duash trupin tënd dhe kur ke mundësi të punosh ta ndryshosh atë pa kaluar në teprime që shpesh çojnë në degradim.
14- Shko me pushime me mikeshat e tua
Telefono mikeshat e tua më të mira, mbush makinën me karburant ose prenoto biletën e avionit, vër disa bluza pambuku, jeans dhe disa të brendshme në një çante dhe nisu ” Një nga gjërat e lezetshme të të qenit beqare është liria për të shkuar ku të teket pa u preokupuar për asgjë, thotë Mimoza 29-vjeçare, Motra ime më e madhe është e martuar dhe shoh se i kushton qimet e kokës që të udhëtojë. Ndërsa unë mund të kaloj gjithë Evropën sepse nuk kam preokupime familjare dhe as një burrë me të cilin duhet të më përputhen shijet.
15- Por ata çfarë mendojnë?
Për pjesën më të madhe të burrave mosha ideale për t’u martuar është 32 vjeç. 72 për qind janë për klasiken dhe preferojnë të bëjnë propozimin për martesë duke i rënë në gjunjë të dashurës së tyre. 85 për qind e të martuarve mendojnë dhe shpresojnë ta kalojnë jetën së bashku me bashkëshorten e tyre deri në vdekje.

Stafi yne pasi beri nje navigim te gjere ne faqen e famshme tashme te Facebook, gjeti disa profile te disa femrave gjysme te zveshura...Shum nga femrat shqiptare karikojne foto ne profilin e tyre gjysem nudo.

Më shumë seks, më pak sëmundje Dy herë në javë marrëdhënie seksuale, do të thotë 50% rrezik më i vogël për infarkt të zemrës.Një studim i realizuar te 1.000 meshkuj amerikanë, ka treguar se meshkujt të cilët kryejnë marrëdhënie seksuale dy herë në javë janë më pak të rrezikuar për të pasur sulm në zemër, në krahasim me ata të cilët bëjnë seks vetëm njëherë në muaj- shkruan Daily Telegraph. Po ashtu, është vërtetuar se meshkujt të cilët kanë dëshirë të shtuar për seks janë më të shëndoshë, ndërsa më interesantja është se pikërisht këta meshkuj kanë lidhje stabile. Me fjalë të tjera, meshkujt në lidhje stabile kanë stres më të vogël, se ata të cilët nuk janë në një lidhje të qëndrueshme. I njëjti studim ka treguar se meshkujt të cilët ejakulojnë qoftë gjatë marrëdhënies seksuale apo masturbimit, janë shumë më pak të rrezikuar që të sëmuren nga kanceri i prostatës. Rezultatet e publikuara në revistën American Journal of Cardiology, kanë treguar po ashtu se marrëdhëniet seksuale dy herë në javë gjatë dimrit, përforcojnë sistemin imunitar, dhe njëherit zvogëlohet mundësia për t’u ftohur ose për t’u sëmurë nga gripi.

webshqip.com

Puthja është fillimi, mesi dhe fundi i seksit apo ledhatimit. Le të jetë gjithmonë i njëjtë. Befasoni partnerin dhe çmendni me prekje të buta apo nxehta me buzë tuaja. Varësisht nga situate…

Fuqia e heshtur e puthjeve
Me ndihmln e buzëve i zbulojmë qëllimet tona, në rast se duam të përkdhelemi, partnerin do ta puthim butë dhe ngadalë, prekja e buzëve do të jetë e lehtë dhe jo imponuese. Ato puthje të ëmbla shumë shpejt do të shndrrohen në puthje të nxehta, të uritura të cilat përparojnë në lëpirje dhe kafshim të butë me të cilat e shfaqim qëllimin e epshit tonë. Puthjet janë të ndryshme, ndërsa ekzistojnë dhe teknika të ndryshme të puthjeve.

Fito puthje franceze
Njëra nga puthjet më të njohurat është puthja franceze, me të cilën me partnerin I kontaktojmë edhe gjuhët, ku duhet të jemi të kujdesshlm dhe të përdorni gjuhën me ndjenja të caktuara. Duhet të kemi kujdes që në momentin e pasionit mos e fusim shumë gjuhën tonë në gojën e partnerit sepse në të vërtetë do ta refuzojë. Në rastin e puthjeve mos mendoni shumë në teknika, thjesht lëshohuni kënaqjes së prekjes.

Puthje graduale dhe të ngadalshme
Puthja e cila shpesh praktikohet është puthja me të cilën e puthim tërë fytyrën e partnerit. Ato janë puthje të buta me të cilat ngadalë nga fytyra kalojmë në trupin e partnerit dhe I eksitojmë zonat erogjene. Fillojmë nga maja e kokës perms ballit, hundës, buzëve pastaj kalojmë në qfë dhe më poshtë.

Puthjet e tilla shpesh janë paralojë e mirë, e cila na çon deri në seks të mirë. Puthjet e tilla ndodhin gjatë seksit kur përdhelemi me partnerin si shenjë e afërsisë dhe shfaqjen e dashurisë.

Puthje me seksi përshpëritje
Lloj të puthjeve shumë të nxehta, ku me buzët kaloni përmes veshit të partnerit dhe qafës dhe përshpëritni seksi apo fjalë të buta ju eksiton juve dhe partnerin. Puthjet dhe përshpërtitjet mund t’i plotësoni edhe me kafshim të butë të veshit të tij.

Burimi: webshqip.com

Çiljeta duke u argetuar ne plazhin e Dhermise

Ciljeta eshte filmuar nga paparacet duke u argetuar ne plazhin e Dhermiut,ka bere disa koncerte ku i ka lene te gjithe shikuesit me goje hapur...Ne siguruam disa foto shume seksi dhe te nxehte te Ciljetes....

Rutina në dhomën e gjumit di të jetë krejt frustruese, por futni mes çarçafëve disa imtësira të cilat do t’ju përcollojë juve dhe partnerin shpejt dhe lehtë ju ta hidhni në tërësi.

Lojrat e seksit do ta nxisin pasionin!
Përkujtoni çastet më të ndritura të cilat I keni përjetuar me partnerin, ditë kur nuk keni dale nga apartamenti dhe keni kënaqur njëri-tjetrin në mënyra të ndryshme. Rutina ka hyrë në lidhjem e gjithashtu edhe në seks, por lojrat erotike mund marrëdhënies tuaj t’ia kthejnë lavdinë e vjetër.

Shtesat janë mrekulli!
Pikërisht si krijuesit e modës që e kompletojnë veshjen në mënyrë të përkryer kombinimin, shtesat erotike mund të bëjnë atmosferë të ngrohtë në dhomën e gjumit.
Furnizoni vibrator dhe klnaquni në çift. Këto lojra seksi do të zgjojnë pasionin dhe do t’ju sigurojnë zbavitje të paharrueshme mes çarçafëve. Si kënaqësia të jetë e plotë nisuni bashkë për blerje, kjo le të jetë pjesë e paralojës.

Luani rolin!
Flertoni,joshni, luani, bëni gjithçka ju ju bi në mend derisa ajo ju përgjigjet juve dhe partnerit tuaj. Në lojë mund të pprfshini dhe kostumet dhe rekuiyitë të ciat do të fusin desponim të ri në marrëdhënien tuaj.

Përdorni gojën!
Kur për here të fundut partnerit I keni dhënë puthje plot me dëshira dhe passion? Përfshini gojln në paralojë dhe seks, putheni, breni dhe klnaqeni me njëri-tjetrin.
Futni mes çarçafëve shije të reja, përdorni mjaltë, çokollatë apo shampanjë dhe me të puthura hiqjani rrobat nga të gjitha pjesët e trupit të partnerit. Para tij filloni të vendosni vetëm në rregull – harroni në duart, gjuhln dhe buzët duhet ta bëjnë ;punën e tyre!.

Ah ai striptiz…
Sa herë e keni dëgjuar këtë propozim për t’u nxehur, por ende nuk keni ekzekutuar striptiz vetëm për sytë e partnerit. Ngritni zërin e këngës së preferuar, fikni dritat në dhomë dhe lëshohuni imagjinatës dhe djenjave. Ky është çasti të bleni dhe veshje të brendshme shumë seksi.

Behuni mbreteresha e argetimit oral

Publik është sekreti që meshkujt janë të çmendur për felacion. Si do të kënaqeni në seks me partnerin dhe t’ia mundësoni atë që më shumë e dëshiron (pas juve) mësoni disa mjeshtri dhe befasoni nën çarçaf
Seksi oral është kënaqësi e madhe për të dy partneret, kështu në rast se ju kënaqeni kur ai ua bën atë juve, mësoni të bëheni mbretëreshë e argëtimit oral dhe përgatitni befasi partnerit.

Felacioni përfshin stimulimin e penisit me gojë dhe gjuhë, ndërsa partnerit i ofron kënaqësi të madhe. Në rast se zgjidhni pozicion famoz 69 ajo kënaqësi e njëjtë të stimulimit oral mund ta ndjeni vetë gjithashtu dhe së bashku të përjetoni kulminacionin.

Edhe pse vetë pozicioni 69 dhe kenaqësia orale kohë të gjatë ka qenë tabu temë, sot nga ajo askush nuk turpërohet tashmë të dy partneret me dëshirë dhe shpesh kënaqen gjatë paralojës.

Rregull e pashkruar e felacionit është që me ritmin duhet përshtatur ritmit të penetrimit, por mos lejoni të shndrrohet në lëvizje mekanike nëpër të cilin partneri të ndjejë që numëroni sekondat deri te orgazmi I tij. Gjatë ekzekutimit të felacionit kini kujdes të mos e lëndoni penisin e tij madhërishëm. Partneri atë do t’ua falë por vështirë se do të jetë i gatshëm për aksion të mëtejshëm.

Zgjidhni ritëm fillestar të cilin me kohë do ta përshpejtoni lëpini, putheni dhe luani me penisin dhe mos u bëni të turpshëm sepse për atë nuk ka arsye. Pyetni partnerin çfarë më shumë i pëlqen.

Si plotësisht ta çmendni dhe ta shtyni t’i dridhen gjunjtë veçanërisht vëmendje të posaçme kushtojuni zonave erogjene, ndërsa këtu fillimit mendojmë në gjëndrën. Partnerin posaçërisht ta entuziazmoni në rast se me gjuhën apo buzët e prekni veçanërisht pjesën e poshtme të penisit ku lidhet me trupin.

Kur ndjeni se partneri është afër kulminacionit i jauji është vendimi nëse doni ta gëlltitni apo jo. Mos mendoni se ajo është pjesë e domosdoshme e felacionit, vendimi është vetëm i juaji. Nëse bëni diçka që nuk ndjeheni rehat, partneri atë do ta vërejë, ndërsa shprehja e pakënaqësisë në fytyrën tuaj do të hedhë hije në paralojen e shkëlqyer.

Mos harroni se sëmundjet seksuale mund të përcillen me seskin oral, kështu në rast se nuk e dini mirë të kaluarën e partnerit përdormi kondom. Kënaqësia gati është e njëjtë.

Felacioni nuk është pjesë e domosdoshme e paralojës. Disa gra e kundërshtojnë idenë për penisin e partnerit në buzët e tyre. Në rast se nuk ndiheni mirë mos e bëni atë sepse efekti do të jetë i kundërt nga ajo që partneri e prêt.

Nje studim i publikuar nga “British Journal of Cancer”, aktiviteti seksual ne moshe te heret dyfishon rrezikun per te zhvilluar kancerin ne qafen e mitres.

Ndryshimin, sipas eksperteve britanike, ka te beje me numrin e viteve qe virusi HPV, pergjegjesi kryesor i kesaj semundjeje, ka ne dispozicion per te prodhuar deme ne raste infeksioni.

Aq sa rezultatet e kerkimit, te realizuara nga “International for Research on Cancer”, nuk i perkasin vetem adoleshenteve, por tregojne se rreziku i kancerit te qafes se mitres eshte me i madh ne grate qe kane pasur marredhenien e pare seksuale 20 vite nga ato qe kane jetuar per here te pare ne moshen 25 vjecare.

Studimi eshte kryer mbi 20 mije gra.

Breanne,Pornostarja Shqiptare.

E mrekullueshme, trup perfekt, e bukur, buzeqeshje qe te ben per vete. Kjo eshte Breanne vajza shqiptare qe jeton ne Itali dhe ka zgjedhur te thyeje tabune shqiptare,te behet pornostare por me te vetmin kusht qe te dali ne video vetem me femra te tjera...Nje gjoks shume i madh dhe linja origjinale,pa nderhyrje kirugjikale...

Videoja është bërë përgjatë rrugës që të çon në Gjirin e Lalzit, një zonë mjaft e populluar kjo në stinën e verës.(ne pamundesi nuk e kemi vendosur dot videon)E megjithatë, ky fakt nuk e ka penguar një vajzë të re të kërcejë mbi një makinë të tipit "Benz Regina", me targa të Tiranës. Deri këtu nuk ka asgjë të jashtëzakonshme, veç shkeljes së rregullave të qarkullimit, vetëm se... vajza ka qenë krejt e zhveshur!! More po, asnjë milimetër rrobë në trup.
Skena që kanë parë kalimtarët dhe ajo që shihet në video, është disi e pazakontë. Vajza me treçerekun e trupit të zhveshur, ka dalë në bazhanë e sipërme të makinës, duke kërcyer dhe duke prekur veten.
Nuk i dimë arsyet që e kishin shpënë në një ekstazë të tillë, po vajza nuk ka dashur t'ia dijë as për makinat që kalonin ngjitur dhe as për sytë e "shqyer" të kureshtarëve, madje as për banorët e fshatit aty pranë, shumë prej të cilëve, të ndier në siklet, u është dashur të mbyllin sytë.

Shkencëtarët amerikanë pohojnë se femrat tërheqëse, provokuese apo seksi, janë të besueshme vetëm disa profesione të caktuara.Kur hulumtuesit e prezantuan femrën si recepsioniste, vullnetarët vlerësuan se ajo është një punëtore e aftë, pa marrë parasysh veshjes.
Por, kur e prezantuan si menaxhere, ajo morri vlerësime të ulëta për shkak të veshjes seksi – duke mos komentuar aspak për aftësitë e saja profesionale. Shkencëtarët amerikanë pohojnë se femrat tërheqëse, provokuese apo seksi, janë të besueshme vetëm disa profesione të caktuara.Peter Glick dhe ekipi i tij hulumtues nga “Lawrence University of Wisconsin”, studentëve të tyre ju treguan disa video incizime të meshkujve dhe femrave – ku ato duhej të bënin vlerësime, duke analizuar pamjen e jashtme dhe aftësitë e tyre profesionale. Në çdo video-material, femra e njëjtë vishej në mënyrë konservative (pallto, pantallona dhe pak makijazh) dhe në mënyrë provokuese (mini-fund, bluzë të hapur dhe tepër makijazh).Konkluzioni i ekipit hulumtues ishte se njerëzit punët e serioze i lidhin me meshkujt stereotipa, që do të thotë se një pamje e bukur femërore është e papranueshme për një punë serioze

Tiger Woods vazhdon te jete ne shenjester te kronikave te gazetave te gjysmes se botes.

Ndersa nga njera ane vazhdon arratia e sponsoreve milionere, marredheniet e tij jashtemartesore vijne tani edhe ne kinema. Nuk behet fjale per ndonje dokumentar, por per nje film me drita te kuqe.

Filmi ‘hard’, nje lloj parodie seksi po prodhohet dhe do te titullohet «Tiger’s Wood».

Woods do te interpretohet nga aktori porno Tyler Knight, ndersa gruaja nga Kayden Kross. Te dashurat e Tiger do te luhen nga Joslyn James e Holly Sampson,dy prej emrave te listes se gjate.

Filmi i prodhuar nga shtepia kinematografike «Adam & Eve Pictures», do te dale ne janar.

Shkencëtarët gjermanë pohojnë se shprehia e meshkujve për të shikuar drejt gjoksit të femrave zgjat jetën e tyre dhe i sjell dobi shëndetit të tyre, dhe për këtë arsye ata iu rekomandojnë meshkujve (sidomos atyre mbi 40 vjeç) që së paku dhjetë minuta brenda dite të shikojnë drejt gjoksit të femrave.
Autorët e studimit thonë se ngulitja e syve te gjinjtë e femrës është një shprehi e shëndetshme e meshkujve dhe ka efekt të njëjtë në jetëgjatësi sikurse ushtrimet intensive, dhe mund të zgjatë jetën deri në pesë vjet më shumë.

“Vetëm dhjetë minuta shikim në gjinjtë e një femre joshëse, ka efekt të njëjtë sikurse 30 minuta ushtrime aerobike”, thotë gerantologia Karen Weatherby, drejtuese e studimit

Të dhënat janë bazuar në hulumtimin që ka zgjatur pesë vite, ndërsa është realizuar te 200 participantë në tri spitale gjermane- me ç’rast nga gjysma është kërkuar të shikojnë drejt gjinjve të femrave, ndërsa gjysmës tjetër i është ndaluar ky ‘aktivitet i ëmbël’.

U pëlqen ta quajnë veten "modele webcam". Janë vajza që punojnë në studio të vogla, të shpërndara me shumicë në kryeqytetet europiane. "Zanati" i tyre është të flasin via internet me klientë që u kërkojnë favore me sfond erotik. Sigurisht, gjithçka nëpërmjet monitorit. Shumë prej tyre janë vajza nga vendet e lindjes, Rusia, Rumania, Shqipëria, Bullgaria, madje jo pak prej tyre janë studente që fitojnë diçka më shumë duke bërë këtë punë të pazakontë.
Shtypi italian ka botuar disa kronika mbi ekzistencën e këtyre studiove. Në një prej reportazheve dedikuar kësaj teme, gjejmë mes vajzave të intervistuara, edhe një vajzë shqiptare.

***

S. është një vajzë 21-vjeçare, që dy vjet më parë ia arriti të realizonte ëndrrën e saj: të ikte nga qyteti i lindjes, një provincë në Shqipëri, dhe të vinte për studime në Itali. Disi vonë, por ajo provoi dy vite me radhë, derisa ia doli mbanë të ishte në listën e fituesve që mund të merrnin vizë dhe të drejtë studimi nga ambasada.

Ajo fiton jetesën duke punuar në një "studio -webcam", në të cilën përfundoi pasi lexoi një lajmërim në gazetë;

"Ishte shkruar: kërkohen vajza për të punuar me sitet Internet, me njohje të anglishtes dhe të paketës software Windows. Mendova: Qenka tamam për mua. I kisha marrë diplomat në Shqipëri për të dyja këto fusha. U prezantova në adresën që jepej në lajmërim, kur ç'të shoh?! Rreth e rrotull meje, vetëm web-kamera. Mbeta pak keq. Por më pas më thanë: shiko se nuk duhet fare as të zhvishesh. Duhet vetëm të flasësh në përgjithësi." Më vonë kuptova se gjithë atyre që vinin për herë të parë, u thoshin të njëjtat fjalë.

- Dhe ti nise të zhvisheshe që ditët e para?

- Jo, në fillim nuk doja. Por pastaj, me kalimin e ditëve, pyesja veten nëse mund ta bëja një gjë të tillë apo jo. Dhe pasi e bëra për herë të parë, më pas u bë një gjë normale.

- Klientin e sheh?

- Ndonjëherë po, ndonjëherë jo. Të zhvishesh përballë një ekrani kompjuteri bosh, është një gjë që tashmë e bëj qetësisht, por kur në monitor sheh sytë e tjetrit, shef se si ai të vëren, është diçka e tmerrshme, që nuk më pëlqen, e pranoj.

- Klienti ka të drejtë të të kërkojë që ti të bësh gjithçka ai dëshiron?

- Teorikisht po, por mund ta refuzosh pa problem, nuk je e detyruar. Dhe pastaj varet sa larg dëshiron të shkosh në këtë lojë. Dikush, për shembull, më kërkoi njëherë t'i tregoja me detaje se si kryeja një akt incesti. Sinqerisht, nuk mundesha të shpikja histori të tilla. E mbylla bisedën, por për punëdhënësin ky ishte një problem i madh. Një kolege më pas më tha: "Këta janë mësuar me ruset, ato nuk e kanë problem të flasin për gjëra të tilla".

- Ka perversë on-line?

- A ka the...?? Sa të duash. Një mal! Kërkojnë ca gjëra që ... Belanë më të madhe e kam me tipat mazokistë. Duan t'i fyesh e t'u sajosh një dënim. Dhe duhet të të shkojë mendja shpejt... Ka dhe ndonjë që të thotë: "Fol me mua sikur unë të isha babai yt". Shpesh më hipën e qeshura, të them të drejtën.

- Veç teje, sa vajza punojnë në studio?

- Nga 25 në 30. Në njërën dhomë janë 5 kompjuterë, në tjetrën 6. Punojmë me turne.

- Prindërit e dinë që merresh me këtë punë?

- Shiko, diçka dinë që punoj me kompjuterët etj. Edhe po t'ua shpjegoja më hollë, nuk do ta kuptonin shumë. Pastaj nuk është ndonjë gjë dhe aq anormale sa mund të duket.

Sa fitojnë? Jo keq...

Llogaritë bëhen në dollarë, pasi pronësia e këtyre lloj studiove, zakonisht është e tillë: një pronar në SHBA dhe një në kryeqytetin evropian, ku funksionon studioja. Kjo shpjegon edhe faktin që shumica e klientëve janë anglisht-folës. Një minutë chat kushton nga 0,75 në 5,99 dollarë amerikanë. Fitimi ndahet përgjysmë mes pronarit të sitit në Shtetet e Bashkuara dhe atij të "studios" në vendin përkatës në Europë. Nga ana e tyre, "modelet" marrin një shumë që varion nga 25 deri në 40 për qind të fitimit. D.m.th., në harkun e 6 orëve, një vajzë mund të fitojë nga 65 deri në 300 dollarë.

Rregulli i artë është respekti për partneren, qoftë edhe nëse atë femër e dëshiron vetëm për një aventurë. Shumë meshkuj refuzojnë t’i drejtohen një femre duke menduar se nuk i përshtaten atyre, ndoshta sepse u duket tipi i femrës që nuk reagon ndaj shenjave.

Kur sheh një femër të bukur, të kalojnë në kokë mendime “të pista” dhe pikërisht këtu ndod hesh në rrugën e gabuar dhe mendon: “ta gjuaj”? Por, në qoftë se sheh një reagim të padëshiruar do të thotë se diku ke gabuar! Po si të bësh veprimin e zgjuar? Me pak stërvitje do të mësosh se femrat të cilat dinë se çfarë kërkojnë, “nuk bien pre” asnjëherë e replikave të lehta. Në radhë të parë, mos u nis me një ide të parapërgatitur të tipit: “është bionde, është e lehtë” apo “vishet seksi, pranon menjëherë”. Në qoftë se e ndalon dhe i flet në rrugë, duhet të jesh një “playboy” i vërtetë, pasi femrat thjesht nuk i kushtojnë rëndësi meshkujve që veprojnë kështu. Në qoftë se je në një lokal, ndihu i lirë të reagosh; ke në anën tënde shumë elementë: muzikën, alkoolin, atmosferën, shoqëruesit, lëvizjet cool të kërcimit etj. Rregulli i artë është respekti për partneren, qoftë edhe nëse atë femër e dëshiron vetëm për një aventurë. Shumë meshkuj refuzojnë t’i drejtohen një femre duke menduar se nuk i përshtaten atyre, ndoshta sepse u duket tipi i femrës që nuk reagon ndaj shenjave. Nëse e dini se cili është “arti” i të propozuarit, mos gënjeni veten, pasi nuk është aspak aq e thjeshtë sa duket.

Shiko cilësitë
Përveçse e di që je një tip fantastik, kjo s’do të thotë që edhe ajo ta dijë këtë gjë. Pjesa më e madhe e femrave i mbajnë “tentakulat mbrojtëse” të ngritura kur tenton t’i “pushtosh” hapësirën e tyre personale. Një gjë krejt normale, në fund të fundit. Me pak humor mund ta rregullosh këtë gjë.

Mos e vër në lojë
Nuk po i kushton kujdes aq sa duhet. Shenja e respektit është më e rëndësishme, dhe kjo është arma jote! Mos u përpiq t’i marrësh numrin e telefonit që herën e parë… ajo e ka mësuar tashmë që ti po përpiqesh ta zësh të dashur, kështu që zgjidh një mënyrë tjetër; ndryshe nga ajo që po mendon. Përpiqu t’i thuash direkt se çfarë kërkon nga ajo dhe mos ia fut kot, pasi vetëm kështu do ta dehësh me sharmin tënd. Në qoftë se do adoptosh një sjellje të qetë dhe të shprehesh qartë, do t’i lësh asaj të kuptojë që ti ke një personalitet të besueshëm.
Mos krijo plane
Disa njerëz mund të improvizojnë mjaft mirë, por ti ke më shumë shanse të mos jesh një prej tyre. Një plan i mirëdetajuar do të ndihmojë së tepërmi, ndonëse kjo mundësi nuk është më e mira në këtë botë. Megjithatë, përllogaritja që nga shtëpia nuk do të ndihmojë ty me atë çfarë gjen “në treg”, por s’ke çfarë bën…kjo është magjia e joshjes!

Mos u sill pervers
“Perversionet” e vogla janë të lejuara vetëm brenda çiftit. Nëse i flet asaj siç nuk të ka hije, mund të marrësh nga pas edhe një emblemë në të cilën shkruhet: “Ndihmë, jam i virgjër!”. Mos hap gojën si peshku kur shikon gjokset e saj; mos u përpiq ta kapësh prej të ndenjurave dhe mos e fto thjesht vetëm për të bërë seks.

Je arrogant
Ke makinë dhe rroba të shtrenjta, por gjithmonë ja përmend këto sa herë që hap gojën. Ndonëse mund të jesh me një stad material mbi mesataren, mëso të kesh një sjellje të përshtatshme, përpos faktit se je një djalë që di të vishesh dhe të sillesh. Mos harroni! Femrat seksi e dallojnë shumë lehtësisht arrogancën mashkullore. Për aq kohë sa nuk do të besosh se femra të cilën po josh është një objekt material dhe ajo të përket vetëm ty, sjellja jote është në rregull.

Tregohu i shoqërueshëm
Rreziku i të qenit gjithmonë “Mr. Nice Guy” është që mund të bëhesh më shumë armik se sa i dashuri i saj i ardhshëm. Përpiqu të ruash një ekuilibër midis të qenit i shoqërueshëm dhe romantik.

Tregohu i interesuar
Kur i thua që më intereson dhe sheh femra të tjera, është ndoshta zhgënjimi më i madh për atë femër të cilës po përpiqesh me çdo kusht që t’i thuash se e pëlqen së tepërmi. Është e qartë që shanset për t’u dukur serioz bien diku nën nivelin e detit, kështu që të ngelet ty topi që t’i tregosh që nuk është ajo e vërteta.

Degjoje
Është mirë që në këtë kapitull të jesh integruar tashmë në kategorinë klasike të një mashkulli që mbyll gojën dhe dëgjon. Kjo nuk do të nënkuptojë që do ta lësh vetëm atë të drejtojë bisedën, por përfshihuni në një bisedë interesante. Në qoftë se ajo ka diçka për të thënë, tregohu që po interesohesh për të duke e dëgjuar me vëmendje. Ato e vlerësojnë këtë gjë.

Perdor gjuhen e trupit
Mos e mbaj vështrimin përtokë kur ha ose pi diçka; mos bëj veprime të pakontrolluara dhe mos e shty trupin përpara duke vështruar aprovimin apo mosaprovimin e saj të heshtur. Është tepër e rëndësishme të mbash kontaktin vizual. Bëhu i kujdesshëm se çfarë po përpiqet ajo të transmetojë përmes rrugës së trupit.

Numerologjia e dashurisë: Llogarit edhe ti

Për shembull: Nëse keni lindur më 21 mars (21 + 3 = 24 dhe(24) llogaritet 2 + 4 = 6) domethënë, numri përfaqësues është 6.

NËSE JENI 1:

Jeni të pavarur, impulsiv dhe spontan. Dëshironi që vetë të arrini deri tek suksesi. Në planin sentimental ju udhëheq pasioni, ju doni ose nuk doni, dhe silleni në harmoni me këtë. Keni nevojë që të jeni krenar me partnerin tuaj (por, edhe pse ju atë vetë e zgjidhni, keni vështirësi kur duhet t’i bëni disa lëshime, të sakrifikoni pak liri, ndaj më tepër e doni partnerin pak më të bindur). Duke qenë se jeni të guximshëm dhe dinamikë, ju jeni forca lëvizëse e perandorit.

NËSE JENI 2

Ju e dini se çfarë do të thotë koketim, tërheqje, “dashuri e përjetshme”. Jeni të butë, krejtësisht sensibël, jeni të aftë t’iu përshtateni të tjerëve dhe t’iu bëni shërbime. Vërtet është vështirë të jetoni të vetmuar dhe keni nevojë që me dikë të ndani ndjenjat. Jeni të hapur ndaj shoqërisë dhe dëshironi që me të të jetoni në harmoni, ndaj ndiqni vetëm një rrugë: rrugën në të cilën zemra ju drejton.

NËSE JENI 3

I pushtoni të tjerët me natyrën tuaj artistike , me shpirtin tuaj të gjallë, brilant dhe me kuptimin për humor, por edhe me nevojën për të qenë të pavarur. Mbi të gjitha e doni lirinë. Jeni shpirtgjerë dhe plot pasion në dashuri, i frikësoheni vetëm monotonisë sentimentale e cila mund t’ua vrasë jetën tuaj. Për ju dashuria duhet të jetë lojë sentimentale. Në të kundërtën, ju asaj nuk i dorëzoheni. Thjesht, duhet t’jua ofrojë lirinë dhe të mahnitet me ju.

NËSE JENI 4

Lidhjet kalimtare? Flertet për një ditë? Nuk është kjo për ju. Ju jeni të dashur, sensibël, të butë , ndaj për dashuri ju nevojitet siguria, sinqeriteti, respekti – juve ju ndjell ndershmëria, bota e ndjenjave, e kurrsesi marrëzitë . Jeni posesivë dhe besnikë (sipas rregullit) , prandaj largojuni dashurisë në shikim të parë, pasioneve që mund të shërthejnë… dhe të shuhen.

NËSE JENI 5

Nëse flasim drejt, për ju nuk do të mund të thuhej se jeni prej atyre që fluturojnë nëpër retë dhe ëndrrat e dashurisë. Çfarë dëshironi ju? Lirinë, aventurën, udhëtimet, miqësitë dhe atë që është e re. Keni temperament të vrullshëm, jeni të padurimshëm dhe energjikë, ndaj çdo gjë tek ju ndodh papritur dhe spontanisht. Çdo gjë do të dëshironit të provonit, t’i ndani gëzimet tuaja, dhe me magnetizmin dhe sharmin tuaj të lindur i tërhiqni të tjerët, ju mendoni se çdo minutë dashuri meriton të përjetohet.

NËSE JENI 6

Gjashta është numër i harmonisë dhe dashurisë. Keni natyrë romantike dhe të mbrojtur, ndaj jeni të gatshëm të jepni shumë për të pëtjetuar qetësisht dashurinë tuaj (në këtë rast dashurinë do të duhej ta shënonim me shkronja të mëdha). Ju magjeps bukuria, kurse keni një ndjeshmëri të theksuar. Nga ana tjetër, ju nevojitet të jeni të qetë, të mbrojtur, sepse ju lidhjet e paqëndrueshme lehtë ju nxjerrin nga ekuilibri.

NËSE JENI 7

Shtata, numri i fshehtësive, e bën edhe shpirtin tuaj misterioz; nuk i tregoni lehtë ndjesitë tuaja. Jeni temperament i llojit të vet, të pavarur (mbase edhe të vetmuar!) dhe për ju joshja e polit tjetër nuk do të thotë se duhet të jetë intelektuale. Në të vërtetë, ju mund të dukeni indiferentë, por në thellësi të shpirtit ju jeni sensibël dhe në ju vlojnë ndjenjat. Ju nuk thoni lehtë: “Të dua!”, këtë e tregoni në tjetër mënyrë. I mbetet partnerit tuaj që ta zbulojë fshehtësinë tuaj, të depërtojë në atë mister.

NËSE JENI 8

Teta, numri i fuqisë, jua jep edhe dëshirën e fuqishme, ndaj tërheqja juaj ndihet në rrethin tuaj. Për ju përvetësimi në dashuri nuk është “cikërrimë”: kur doni, doni intensivisht. Për nga karakteri jeni besnik, të hapur dhe të plotë; ndjenjat i keni të drejtpërdrejta dhe me ju partneri e di se çfarë duhet bërë. Kur ju jeni në pyetje, pasioni dhe besnikëria duhet ta nënkuptojnë njëra-tjetrën, sepse ju nuk përfillni asgjë që është gjysmake.

NËSE JENI 9

Nënta, numri i fundit, është numër i idealizimit. Jeni shpirtmëdhenj, të durueshëm, zemërgjerë. Nuk jeni “romantikë” në dashuri, por jeni sentimentalë ( e vëreni dallimin?). Keni nevojë që të tjerët t’jua konfirmojnë dashurinë të cilën ndiejnë. Jeni shumë intuitivë, psikologë, lehtë i përvetësoni të tjerët dhe njerëzit kanë besim në ju. Për nga karakteri jeni joshfrytëzues, i doni njerëzit dhe për ju dashuria nuk është vetëm bashkëjetesë, por edhe bashkëpunim.

Një stil “alla brazilian” i rrobave të banjës nxjerr në pah fund shpinën e Faqollit më shumë se kurrë dhe në fakt këto lloj provokimesh Jetës duket se i pëlqejnë. Së bashku me shoqërinë e saj në një nga plazhet e Ulqinit këngëtarja nuk ka hezituar të pozojë për aparatet amatorë.Këngëtarja Jeta Faqolli ka vendosur që për këtë verë aventurat mos të kenë fund dhe kështu edhe performancat e saj provokuese në bregdet. Më të fundit janë disa foto të Jetës, ku ajo shfaqet në bregdet me rroba banje mbi një motor dhe në skena shumë provokuese.

Një stil “alla brazilian” i rrobave të banjës nxjerr në pah fund shpinën e Faqollit më shumë se kurrë dhe në fakt këto lloj provokimesh Jetës duket se i pëlqejnë. Së bashku me shoqërinë e saj në një nga plazhet e Ulqinit këngëtarja nuk ka hezituar të pozojë për aparatet amatorë.

Nëse je në plazh dhe pozon mbi një motor uji kjo është sportive, por nëse je me rroba plazhi dhe pozon mbi një motor tjetër kjo nuk është asgjë më shumë sesa fantazi provokuese me të cilën Faqolli duket se ja ka arritur qëllimit të tërheqë vëmendje.

Gjatë muajve të stinës së nxehtë Jeta nuk erdhi me asnjë klip të nxehtë veror, siç është bërë e modës për këngëtaret e reja, por me një realizim ndryshe të titulluar “Shko”. Gjatë kësaj kohe ajo është angazhuar edhe me të tjera aktivitete siç është “Maratona 4”, ku së bashku me kolegë të tjerë këngëtarë kanë udhëtuar në shumë qytete duke dhënë koncerte.

Gripi i derrave më nuk është top temë e mediave, por këshillat se si të mbrohen nga aim und të mbroheni me të vërtetë janë të rëndësishme. veçanërisht gjatë seksit në rast se partneri juaj shfaq simptome

Njëra nga revistat më të lexuara dhe një lloj ‘bible për grate e reja’, Cosmopolitan është përplot me këshilla për shëndetin dhe seksin dhe kanë vendosur t’i këshillojnë lexuesit e vet për parandalimin nga gripi i derrit.

Me një pjesë të vogël të këshillave të dobishme si të mbrohen gjatë pandemicë të gripit të derrit është gjetur edhe një seksi.

Gjegjësisht, Cosmopolitan ka zbuluar cili seks pozicion është më pak i rrëzikshëm dhe të ruhet partnerja nga infektimi me virusin H1N1.
Ajo që nevojitet është të shmangen puthjet në gojë dhe pozicioni misionar në të cilat partnerët me fytyrë të kthyer njëri ndaj tjetrit gjatë marrëdhënies seksuale.

Në vend të pozicionit misionar propozojnë pozicion në të cilin mashkulli është i shtrirë në shpinë, gruaja është mbi të, por fytyrën e kthyer prej tij.

Cosmopolitan lexuesit e vet gjithashtu i këshillon që një kohë të harrojnë në flirt, ndërsa në rast se ju ndosh të gjenden në një situate të tillë kondomi dhe maska mbrojtëse për fytyrë janë ndihmëse të obligueshme.

Njëra nga këshillat e cila me të vërtetë tingëllon si shaka është edhe thirrja për orë për vajza të cilat duhet të dinë që çdo mashkull i veshur në një kënd të bardhë i cili dëshiron të dëgjojë gjoksin nuk është mjek!.

Gjithashtu theksojmë se është e nevojshme të shmangen përqafimet dhe puthjet nga miqtë dhe të njohurit, dhe këshillat e tilla, së paku gjatë pandemisë është mirë t’u përmbaheni.

WebShqip

Interviste me nje lezbike shqiptare

Elvira Haxhiaga është njëra ndër femrat më të sukseshme të rajonit.Gjë tjetër që e bënë më të vecantë këtë femër është orientimi I saj seksual(lesbian).Pa marrë parasysh paragjykimet dhe pengesat me të cilat ajo është përballur ajo vazhdon ende duke punuar dhe duke u bërë edhe më të sukseshme karrieren e saj.Më shumë do zbulojmë gjatë intervistes ...

1.Gazetarja: Znjsh. Elvira kur për herë të parë filluat te ndjeheshit si gay ,kur e shfaqët publikisht orientimin tuaj seksual dhe si u pranuat në familje e shoqëri?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Hera e parë kur e kam akseptuar veten si gay ka qenë kur isha 24 vjece (1997), dmth jam pajtuar me seksualitetin tim dhe vazhduar te jetoj si gay prej atëhershit. Sot i kam 35 vjet.
Mamit i kam treguar ne vitin 2006, vëllaut 2007 dhe babit 2008. Ky proces ka ndodhur automatikisht, sidomos kur kam ardh deri ne ate pikë kur nuk kam mundur te gënjej se kush jam dhe mos te jem e sinqertë me vetën dhe familjen time. Gjithmonë kam qenë e afert me familjen,dashuria dhe respekti ka qenë bazë qe une kam mundur te jem e sinqertë me ata. Mami dhe vellai janë ende në proces të pranimit se e kanë vajzen-motrën gay, respons më të mirë kam marre nga babi.Verës ne vitin 2008 kam pas një intervistë ne Radio Kfor të Kosoves dhe aty kam dal publikisht duke pranuar se jam gay dhe e lumtur se kush jam. Shumë anëtare të farefisit në Kosovë e dijnë qe jam gay,dhe jam shumë krenare për ktë.

2.Gazetarja: Jeni penduar ndonjëherë që dolet publikisht.,cila është mënyra më e mirë për ta shfaqur orientimin në shoqëri,cfarë komentesh keni marrë ?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Kur nuk jam penduar, përkundrazi jam penduar se pse nuk i kam treguar babit më herët.Sa i përket komentet qe i marrë nga njerëzit sidomos shqiptarë janë të ndryshme. Ndonjë moment të keq nuk e kam përjetuar por më së shumti me irritojnë pyetjet që janë shumë intime e që heteroseksualët i adhurojnë.Si Psh. ”Roli im në shtrat, dhe si bëjmë dashuri”. Kur nuk iu kam pergjegjur asaj pyetje. Mu më duket se aty tejkalohet kufiri i integritetit dhe respektit,pastaj në vend se t’i pergjigjem asaj pyetje une i pyes ata se cfarë roli ata kanë në shtrat. Dhe pastaj i pyes ”Kur ka qenë hera e fundit qe e ke pyetur ndonjë shokë apo shoqe heteroseksuale se si është ne shtrat”.Aty perfundon diskutimi.
Nëse unë jam e mburrur kur e shfaqë orientimin tim ne shoqëri se kush jam dhe qendroj krenare per ate se cka jam atëherë reaksioni është pozitiv. Përndryshe mund të shtoj edhe një fakt global se njerezit gay janë shumë tolerantë dhe e pranojnë cdo pyetje ”budallaqe” ose reaksion të panevojshëm dhe falin shumë gabime dhe ofendime.

3.Gazetarja: Ju jetoni qe 17 vite në Suedi,pse keni ikur atje,për shkak të orientimit tuaj seksual apo ka dhe arsye tjera?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Ne Suedi kam ardhur në vitin 1992 dhe ardhja ime këtu ka qenë ”bashkangjitje” e familjes. Situata politike e acarruar ne ish Jugosllavi dhe Kosovë ka ndikuar te prindërit në profesion dhe jete, e pastaj edhe vëllau ka qenë i moshës që sipas babit më së miri kishte qenë të largoemi nga Kosova.Kështu si anëtare e familjes ju bashkangjita frikës së familjes dhe sot jam e falenderuar që jetoj këtu.Kam shpëtuar jo nga lufta por dhe nga qëndrimet dhe kultura jo akseptuese e Kosovarve ndaj gay individëve.\

4.Gazetarja:T’i kthehemi punës suaj dhe karrierës,kur dhe cka filluat të punonit?-si ndjeheshit,kishit ndonjë problem?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Fillimi i karrierës time ka qenë mësuese në degën kompjuterike.Mbas një kohe e pranova faktin se potenciali im është t’ju ndihmoj njerëzve të zhvillohen në aspekte të ndryshme të jetës.Kështu që fillova të punoj me cështjen e integrimit të të huajve në Suedi,pastaj vazhdova punën me cështje të punësimit tek banorët e qytetit ku jetoj(Malmos) dhe pas 8 viteve e lëshova punën time tradicionale dhe fillova biznesin tim dhe me kompanine time ku edhe sot punoj si këshilltare e top liderve te bizneseve apo organziatave te ndryshme ne Malmö dhe krahinën ku jetoj(Skane, lexo Skone).Jam shumë e kënaqur me rezultatin tim te punës dhe sa i përket ”gayiizmit” tim në profesion nuk ka pasur kurrfar problemesh apo konflikte.Ambienti ku kam punuar ka qenë i hapur për cdo diversitet,e edhe shefi im ka qene gay i hapur.Mbasi qe i kam treguar prindërve gjithmonë kam qenë e hapur me identitetin tim.Deri atëhere e kam jetuar jetën time, por jeta ka qenë e dyfishtë,tek famijla isha një Elvirë dhe tek shoqëria Elvira tjetër.Sot kam shpëtuar nga ky konflikt i mbrendshëm që më merrte shumë energji.Kështu që në vend se ta perdori energjinë për të pretenduar,friguar dhe genjyer kam energji te krijoj diqka tjetër që ka domethënie shumë më të madhe për mua dhe rrethin tim, ndoshta edhe krejt njerezimin.

5.Gazetarja:Ka ndikuar kjo që ju jeni lezbike ne punen tuaj?-nese po,na thuani në cfarë mënyre?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Unë sot jam gay publikisht e hapur dhe baza ime eshte gay. Sikurse tek të tjerët që nuk është gay.Fakti që jam lezbike bile shume herë edhe më ka shtuar sukses në punë, sepse organizatat e sotshme moderne internacionale dhe globale e vleresojnë diversitetin dhe e kanë kuptuar se fitimi më i madh financiar bëhet kur egziston nje dimenzion etik ne rregullat dhe procedurat e organizates. Shkurt: Sa më shumë që jam gay më shumë e rris vlerën e organizatës.

6.Gazetarja: Me cilat organizata dhe lidera të kompanive të ndryshme keni punuar?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Si shembull mund ta marr organizatën më të madhe suedeze/internacionale të celularëve Sony Ericsson, pastaj edhe me top liderët e organizatave të mediave,njerëz te kanaleve televizive të Suedisë, zhurmalista të ndryshëm, top liderët e shumë rrjetave te bizniseve Suedezo-daneze.

7.Gazetarja: Ke në plan për të bërë ndonjë projekt në përgjithsi apo dhe ndonje tjetër per të ndihmuar komunitetin Gay në Trojet Shqiptare?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Kisha pasur shumë deshirë të bëj diqka për këtë komunitet nëse me jepët rasti, apo kur të krijoj rastin.
Sa i perket Kosoves ne pergjithesi e kam plan te hap një treg të ri që hyn në ”Ëellness” dhe ”Anti Aging” industrinë, industri kjo më e madhja globale që ka të bëj me atë që njerezit të ndihen mirë me shëndetin e tyre psiqik,dhe pamjen e tyre fizike,dmth të kujdesën per vetvetën dhe pajmen e tyre.Tregu në këtë industri është shumë i madh dhe potenciali që njerëzit të fitojnë në këtë branzh është më se i mundshëm.Jam në start të një projekti të tille me Kosovën,dhe ambicia ime është që ta perfshijë edhe Shqipërinë.

8.Gazetarja: Mund të na flisni dhe pak për jetën tuaj private,për CASANOVA-n..na zbuloni nëse keni të dashur..kishit shumë lidhje ne të kaluarën,keni ndërmend të krijoni familje ?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Elvira përndryshe edhe quhet Casanova(hahahaha)…kështu më kan thënë të gjithë,pasi që aftësia ime sociale është në nivel të lartë dhe se komunikimi me gjininë femrore ka qenë gjitmonë special,e kjo nuk dmth se të gjitha femrat me interesojnë. Sa i përket relacioneve të kaluara kam pasur relativisht mjaft edhe cdo relacion e ka pasur funksionin e vet. Mund të shtoj dhe falenderohem për faktin se jam gay dhe mund ta ndjejë dhe përjetoj dashurinë e femrës.Në përgjithesi gjinia femrore dhe femra/gruaja më mahnit dhe gjithmonë më ka mahnitur, sidmos fuqia e krijesës qe ajo ka mundësi ta bëj dhe aftësia e mbijetesës së saj.Brenda relacioneve qe i kam pas mund të them qe vetëm dy persona kanë pas domethënie shumë të madhe dhe ndryshuar pikpamjen e jetës time.Momentalisht jam duke e shikuar dhe provuar një relacion me një nga personat që ma ka ndryshuar jetën,ku edhe qëllimi është ta shoh se a ka ndonjë potencial që të investoj në ketë relacion.Nuk kam pretendime të mëdha për femijë,për mua mjafton un dhe e dashura ime do jemi familja. me te dashuren dhe dy macat do jemi familja, sa i perket femijeve ka mjaft femije ne Kosove dhe bote qe kane nevoje per kujdesje nga te rriturit, ne te ardhmen per keta femije do te angazhohem".

9.Gazetarja:Nëse do lindnit përsëri dhe të ju jepej mundësia të zgjidhni orientimin tuaj seksual,cilin orientim do e zgjedhnit?

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Sigurisht që e kisha zgjedhur mashkull biseksual.

10.Gazetarja: Znjsh.Elvira për të mos ju marrë kohë më shumë,deshirojmë që krejt në fund të na tregoni celsin e suksesit edhe nëse I perket komunitetit gay.

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Celësi i suksesit im jam une dhe mendoj se celësi i cdo suksesi për cdo njeri është ai vetë.
- Qëndrimi im ka qenë bazë që njerëzit më kanë kuptuar dhe pranuar sic jam, ashtu sic unë i kam pranuar të tjerët sic janë vetë.
- Sa më shumë të frikohem aq më shumë terheq njerëz të friguar në jetën time.Frika nuk është asgjë përvec se humbje e energjisë,kohës dhe jetës. - As une nuk kam ”pikur” nga një planet tjetër,por perkundrazi kultura, traditat, prejardhja te gjitha këto ishin shkaqe që unë kam genjyer se kush jam edhe nuk e kam pasur lehtë të jetoj një jetë të dyfishtë.E vetmja mënyre për ta ndryshuar këtë ka qenë që unë të ndryshoj,edhe pse frika ka qenë e papërshkruar dhe e pamasë.Kur une ndryshoj ndryshojnë të tjerët.Fakti është se të gjithë gay njerëzit janë të vetëdijshëm për rrezikun që na kërcnohet,nëse e tregojmë të vertetën por në të njejtën kohë duhet ta dijmë se sa më shumë që e tregojnë te vertetën atëherë kemi shansa më të mëdha të jemi të pranuar nga të tjerët. Përndryshe ne nuk do të egzistojmë,e kur nuk egzistojmë atëherë as nuk inkludohemi. Unë e kam marrë atë rrezik dhe cdo ditë e marrë rrezikun e njejtë dhe do ta marrë derisa të jemi të barabartë me heteroseksualët.

Ju falenderojme juve për kohën që gjetët dhe ju dëshiron suksese edhe në të ardhmen në punën tuaj..

-Znjsh.Elvira Haxhiaga: Ju falenderoj dhe unë juve dhe ju uroj suksese në punë dhe ju kisha propozuar që të keni më shumë intervista të këtij lloji shtytës.

Gjuha e njëjtë, lehtësirat e kalimit në kufi, si dhe prania e madhe ndërkombëtare, kryesisht e meshkujve në Kosovë ka favorizuar zhvillimin e trafikut apo të ushtrimit të prostitucionit të vajzave e grave shqiptare në Kosovë. Sipas një raporti të policisë së Kosoves, Shqipëria renditet e treta për nga numri i femrave shqiptare që ushtrojnë prostitucion në Kosovë, por me një përqindje të vogël, krahasuar me dy vendet e para që i mbajnë Moldavia e Bullgaria, ku Shqipëria zë 5-10 % të numrit të grave e vajzave që ushtrojnë aktivitet prostitucioni në kete vend .

Nderkohë që drejtoria e policisë në Qarkun e Kukesit, pikërisht zyra e Trafiqeve në këtë drejtori, thotë se nuk janë regjistruar raste të shumta të trafikut të grave e vajzave nga Shqipëria në Kosovë. Dritan Musa, inspektor në sektorin e trafikut të qenieve njerëzore në sektorin e krimit të organizuar thotë se rasti i vetëm nga kjo drejtori është regjistruar vitin e kaluar në Tropojë, ku një femër që kishte ushtruar prostitucion në Kosovë denoncoi dy tutorët e saj që ishin nga Shkodra e Korça. " Dy tutorët që kishin trafikuar vajzën nga Tropoja janë arrestuar dhe më pas janë liruar nga gjykata, por serish janë shpallur në kërkim", thotë Musa.

Nderkohë që për numrin e femrave shqiptare që ushtrojnë aktivitet prostitucioni në Kosovë, Musa thotë se ky problem është i policisë së Kosovës. Shefi I sektorit të luftës kunder krimit të Organizuar në drejtorinë e Policisë së Qarkut të Kukesit Petrit Axhami pranon faktin se shumë femra nga Shqipëria ushtrojnë prostitucion nëpër klubet dhe motelet e Kosovës, nderkohë që policia është vënë në veshtirësi për venien e tyre para përgjegjësisë pasi ato kalojnë në Kosovë me dokumentacion të rregullt, nderkohë që personin apo personat që i shoqërojnë i prezantojnë si të afërmit e tyre, ku policia nuk ka asnjë mundesi për t'i ndaluar.

Por edhe policia e Kosovës ka hasur në veshtirësi për t'i kapur femrat nga Shqipëria që ushtrojnë prostitucion, pasi ato prezantohen si kameriere apo kengetare në motelet ku ato sherbejnë. Sipas shefit të sektorit të luftes kunder krimit të Organizuar në Drejtorinë e Policisë së Kukesit, policia e Kosovës në operacionet e saj policiore disa herë ka arritur të identifikojë vajza nga Shqipëria dhe nga vendet e Evropes lindore që ushtrojnë prostitucion në Kosovë. Këtë ajo e ka arritur duke përdorë metoda moderne dhe punë të mirëfilltë operative në zbulimin e rasteve.

Psikologia e drejtorisë policisë qarkut të Kukesit Irena Laknori thotë se kontigjenti i vajzave dhe grave të dyshuara për ushtrim prostitucioni në Kosovë, kryesisht janë kontigjent i vajzave të ashtuquajtura rebele nga fshati, gra të divorcura, vajza që vijnë nga familje me probleme ekonomike e sociale. Por sipas Laknorit e veçanta e ketyre vajzave që dyshohen se ushtrojnë veprimtarinë e prostitucionit në Kosovë janë ato vajza apo gra që kanë qenë një herë apo më shumë në qendren e rehabilitimit të viktimave të trafikut në Tiranë.

Sipas psikologes Laknori, shumica e këtyre femrave që kanë kaluar pwrmes qendrws sw rehabilitmit, sapo kanë dalë që andej serish i janë kthyer zanatit të mëparshem, madje ato janë të vendosuara në "profesionin" e tyre. Femrat që kapen në Kosovë si të dyshuara për trafik prostitucioni, kryesisht deportohen në Shqipëri, përveç atyre rasteve kur ato kapen në flagrancë. Femrat e deportuara merren në pyetje nga policia në praninë e psikologes. Sipas psikoges, femrat e deportuara janë nga të gjitha kategoritë, si vajza adoleshente, vajza të rrituara, gra etj. Shumica e tyre e kanë zgjedhur këtë rrugë si mënyre jetese, nderkohë që ka prej tyre se shkojnë në Kosovë me shpresë për t'u martuar, apo për të krijuar familje.

Nderkohë që në mesin e të dyshuarave për viktima të trafikut ka edhe vajza nga fshati që kanw qenë të mbyllura dhe një ditë janë "rebeluar" karshi izolimit të bërë nga ana e prinderve duke u larguar nga shtepia pa dijeninë e tyre. Madje sipas psikologes, policia e Kosoves ka deportuar edhe një çift minorenesh 13-14 vjeç nga Tirana që ishin larguar nga shtëpia pa dijeninë e prinderve dhe kishin shkuar në Kosovë dhe e kishin shpallur veten të martuar.

Megjithatë, sipas shefit të antitrafikut Dritan Musa, numri i të arrestuarve këto vitet e fundit për trafik prostitucioni është i vogël, pasi i vogël është edhe numri i denoncimeve. Ndryshe ka ndodhur gjatë viteve 2005-2007, ku numri i të arrestuarve si dhe numri i femrave që kanë denoncuar tutorët ka qenë i madh. Në prill të vitit 2005 një vajzë nga Vlora që ishte kapur duke ushtruar prostitucion nga policia e Kosovës në Strellc të Deçanit, kishte denonuar tutorin e saj një djalë nga Fieri i cili i kishte premtuar martesë, por më pas e kishte trafikuar në Kosovë, duke e shitur me një vlerë prej 2 mijë eurosh. Vajza vlonjate e trafikuar kishte punuar prej 7 muajsh si kamariere në një motel në Strellc të Deçanit, kundrejt një pagese prej 10 euro në ditë. Ndërkohë që pas orarit të punës kishte ushtruar edhe profesionin e prostitutës kundrejt një pagese prej 30 euro për një orë për partner.

Të njëjtin veprim ka bërë edhe një vajzë 17-vjeçare nga një fshat k Kukësit e cila ka denoncuar dy tutoret e saj, njeri prej të cilëve ishte djali i xhaxhait. Në maj të vitit 2005, policia kufitare në Morin ndaloi një 22 vjeçare nga Fushë-Kruja dhe dy tutorët e saj, njeri prej të cileve kishte një local me qera në qytetin e Prizrenit. Në gusht të vitit kaluar policia e Kosovës deportoi për në Shqipëri dy vajza 21 vjeçe V.Ç nga Burreli dhe E.N.LL nga Rresheni. Të dyja vajzat kanë qenë të denoncuara si të zhdukura nga familjarët, madje vajza nga Burreli ka qenë e deklaruar si e vrarë. Dhjetë ditë më parë policia kufitare në Morin ka ndaluar 29 vjeçaren Irma Haku nga qyteti I Durresit.Ajo ishte zhdukur para më shumë se një muaji dhe ishte denoncuar nga familjarët e saj në policinë e Durresit.Irma Haku, nënë e dy fëmijëve nga Durresi e divorcuar nga I shoqi bishte nisur për në Kosovë, ku policia dyshonte se qëllimi I udhetimit për në Kosovë ishte ushtrimi I prostitucionit në këtë vend.

Nderkohë në ndonjë rast vajzat që kanë ushtruar prostitucion kanë rezultuar te kenë qenë fatlume, duke përfunduar të martuara. I tillë është rasti i një vajze 19 vjeçare nga Laçi e cila është martuar me një nga pjestarët e orkestrës në motelin ku ajo ushtronte prostitucion. Por ka raste kur vajzat që kanë tentuar të dalin nga rrejti I prostitucionit e kanë pesuar edhe me jetën e tyre. I tillë është edhe rasti I 18 vjeçares Valentina Barameta nga fshati Shengjun I rrethit të Matit.Valentina Barameta është vrarë me 22 gusht të vitit 2006 në shtëpinë e saj në fshatin Shëngjun të Burrelit.Viktima ishte deportuar në Shqipëri nga policia e Kosoves Mungesa e dokumentacionit është paraqitur si arësye nga policia e Kosovës për të riatdhesuar 18 vjeçaren, megjithatë motivi ka qenë krejt tjetër, ai I ushtrimit të prostitucionit, por policia e Kosovës nuk ka hetuar në këtë drejtim, për vetë faktin e moshës minorene të viktimës. Një bashkëfshatare e Barametës M.R 30 vjeçe e martuar me një kosovar në qytetin e Gjilanit e kishte mashtruar vajzën 18 vjeçare duke I premtuar asaj martesë në Kosovë. Por edhe pas riatdhesimit, tutori I saj I ka kerkuar vajzës që të kthehej serish në Kosovë, por ajo ka refuzuar.

Por dy muaj pas riatdhesimit Valentina Barameta , nënë e nje fëmije 14 muajsh është ekzekutuar në sytë e prindërve të saj nga bashkëfshatari I saj Urim Jahja që ishte tutori I saj.Pas vrasjes autori është larguar menjëherë nga vendngjarja dhe është gjendur I vrarë pas dy ditësh. Nderkohë që vajza nga Shqipëria që ushtrojnë prostitucion në Kosovë kanë rënë edhe viktimë e sulmeve me tritol në lokalet ku ato sherbejnë për efekt të konkurencës. Vitin e kaluar pas një sulmi me tritol të një lokali në Prizren u plagosen 13 persona, midis tyre një femër nga Shqipëria. Nga trembëdhjetë të plagosurit, gjashtë persona ishin meshkuj apo klientë të lokalit. Nderkaq policia e Kosovës ka identifikuar edhe raste të trafikimit të grave nga Shqipëria të cilat janë martuar me burra të moshuar në Kosovë.

Vitin e kaluar policia e Kosovës ka arrestuar një 73 vjeçar nga Obiliqi nën dyshimin e kryerjes së vepres penale të trafikut të qenieve njerëzore, pikërisht të një 40 vjeçareje nga Durrësi që e kishte "martuar" pesë herë në persona të ndryshëm. Viktima A.I nga qyteti I Durrësit ishte shitur nga ana e Tefik D disa herë radhazi dhe atë tek disa persona të ndryshëm, të cilët gjoja ishin martuar me viktimën. Për martesën provizore, secili kishte paguar shuma të hollash për shkesin që në rastin konkret ishte 73 vjeçari nga Obiliqi I arrestuar nga policia.Në prill të këtij viti pas një operacioni të koduar "Rrufeja", poliica e Kosovës ka kapur duke ushtruar prostitucion tre femra nga Shqipëria, pikërisht F. L, 20 vjeçe, Nj.H,43 vjeçe, dhe A.H , 18 vjeçe. vjeçe.

-Vajzat nga Shqipëria punonin si kamariere në një lokal dhe me pelqimin e pronarit pas punës ushtronin prostitucion në një motel të Prizrenit.Zyrtarë të policisë së Kukesit pohojnë se viktimat e trafikut të qenieve njerëzore që ushtrjnë aktivitet kryesisht në Kosovë janë nga qytetet e Laçit, Rreshenit, Lezhës, Shkodres, Pukes, por edhe nga Tirana e Durresi.

Ndërsa ato që ushtrojnë këtë lloj " zanati" në Maqedoni janë kryesisht nga rajonet kufi me këtë shtet dhe pikërisht nga Peshkopia, Librazhdi, Elbasani, Pogradeci e Korça Ky lloj trafiku është një problem i madh për Kosovën e Maqedoninë ku ushtrojnë aktivitetin e tyre femrat e trafikuara, por edhe per Europën. Viktimat e këtij trafiku janë kryesisht nga vendet e Ballkanit, ku varfëria e këtyre vendeve u krijon kushte lehtësuese trafikantëve me veprimtarinë e tyre kriminale.

Të të fal 1 orë dashuri më kushton 1 minutë kohë

Nëse minutat nuk të mjaftojnë, ose ke shumë kohë në dispozicion dhe pas kënaqësisë nuk ke çfarë të bësh?!
Një marrëdhënie seksuale mund të realizohet në 15/30/60 minuta ose…… në një ditë të tërë
E rëndësishme është të kapësh momentin e
duhur erotik dhe ta shijosh deri në sekondat e fundit.
Ekspertët zbulojnë të gjitha teknikat për të patur një orgazëm të shpejtë dhe të furishme.
Sa herë vështron të dashurin tënd, të ndizet një ndjenjë e pafrenueshme e “ physical contact'', që shtohet edhe më shumë në qoftë se e gjen gjysmë nudo dhe me një shikim pasional si ai i Brad Pitt tek filmi “Troja”.
Mëkat në qoftë se këto momente kaq pasionale dhe erotike dalin atëhere kur i keni minutat e numëruara, kur miqte tuaj ju presin poshtë shtëpisë. Edhe pse koha juaj është e kufizuar për t'iu përkushtuar seksit dhe pasionit, ja ku janë teknikat për të optimizuar kronometrin sikur të ishte një Olimpiadë.

Çmimi? Orgazma si medalje.
Keni 20 minuta ?
Shfrytëzojeni në maksimum, nuk ka kohë për të humbur. Sepse në qoftë se një minutë ju ikën duke u zhveshur dhe një tjetër duke u puthur, ju ngelen vetëm 780 sekonda për të arritur atë që doni. Në fakt është vërtet pak për një raport komplet, atëherë ju duhet të bëni ledhatime shumë të nxehta sa partnerit t'i merret fryma. Seksi oral në këto raste do t'ju bëjë të përjetoni vërtet ndiesi të thella.

Keni 30 minuta?
Lëvizni!
Organizo një darkë në shtëpinë tënde dhe ftoje që ai të vijë më parë. Por kur e sheh që ai është duke ardhur dhe koha po ikën atëherë “seanca seks” duhet të jetë sa hap e mbyll sytë. Shtrihuni tek divani dhe rrini anash, në mënyrë që fytyra jote të jetë kthyer nga këmbët e tij. Nga ky pozicion strategjik mund t'i dhurosh një orgazëm ‘'very strong'' partnerit. Para se të bëni seksin oral hani një karamele me mente që ndihmon në shtimin e fluksit të gjakut në pjesët intime dhe kështu partneri do të arrijë një orgazëm të shpejtë.

Keni 1 orë
E dije? Për 90 vajza mbi 100, orgazma është një konfirmim në qoftë se vjen pas 20 minutave, faza e ledhatimeve. Kështu që 1 orë është mëse e mjaftueshme. Mund të jetë rasti për të provuar pozicione të reja.

Copyright © 2008 - 2011 Adult Albania - is proudly powered by Blogger
Smashing Magazine - Design Disease - Blog and Web - Dilectio Blogger Template